Research i Estland

Publicerad: 30 aug 2010, Land: Estland

Konkurrensen om lyssnare blir allt hårdare, och för att klara utmaningen att nå människor behöver IBRA jobba med marknadsundersökningar (research). Just nu pågår ett pilotprojekt i Tallin, Estland, med den landstäckande FM-radion Raadio 7 (IBRAs partner).
Totalt kommer 1000 personer i fem estniska distrikt att frågas ut om lyssnarvanor, demografi, attityder och åsikter. Allt med syfte att förbättra radioprogrammen.
Till IBRAs hjälp finns Hugh Barton, researchspecialist från Storbritannien. Hugh kommer att utbilda, lägga upp strategier och utvärdera satsningen.
Efter utvärdering och analys av marknadsundersökningen kommer justeringar i radions arbetssätt att göras. Erfarenheterna kommer sedan att förmedlas till övriga IBRA-regioner.

 

© Copyright 2013 IBRA Media, Inc. All rights reserved.