Cleophas Cishami Mapendano
Direktören för Neno la Uzima (IBRA Medias partner) i Bukavu, DR Kongo, har lämnat detta jordeliv.
Söndagen den 30 maj avled Cleophas, eller Mapendano som han ofta kallades, på Panzisjukhuset i Bukavu. Han lämnade efter sig fru och sex barn i åldrarna två till tolv år.
Det är med bestörtning vi på IBRA tog del av nyheten om Mapendanos plötsliga bortgång. Han blev endast 44 år.
Mapendano började arbeta på Radio Neno la Uzima i Bukavu år 1996. Hans stora intresse och kunnande var tv- produktion. Senaste tiden ansvarade han också för stationens radionyheter på franska. I april 2003 tillträdde han posten som direktör för Radio Neno la Uzima. Hans medarbetare minns honom som en lugn men energisk ledare. Han hade alltid nära till skratt och några uppmuntrande ord till sitt team. Han tänkte efter noga och vägde argument innan han fattade viktiga beslut. Teamet på Neno la Uzima uppskattade sin chef.
Radio Neno la Uzima är en av IBRA Medias partners i DR Kongo. Man driver en egen FM-station som täcker in stora delar av södra Kivuprovinsen i Kongo. Program sänds också på andra stationer bland annat i Kalemie och Kindu. Förutom radio produceras och sänds också två program i veckan på den statliga tv-kanalen i regionen. Musikproduktion är också en del av verksamheten.
Det blir ett tomrum i IBRAs värld efter vår vän Cleophas Mapendano. Vi ber att Herren skall vara med hans fru och barn.
Jan-Erik Nyman
regionansvarig för IBRA Media i östra, centrala och södra Afrika